Prawa autorskie oraz prawo do wizerunku
Definicje
- Kancelaria: Kinga Klonowska prowadząca działalność gospodarczą, pod firmą Kancelaria Radcy Prawnego Kinga Klonowska, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki, numer NIP: 929 163 09 56, numer REGON: 300929695, adres siedziby Kancelarii to: ul. Złotowska 51/2, 60-189 Poznań, województwo wielkopolskie, Polska.
- Utwory: wszelkie treści (teksty – np. regulaminy, opracowania informacyjne, fotografie, grafika) znajdujące się na stronie internetowej http://kancelariaradcowska.eu oraz Strona.
- Strona: strona internetowa pod adresem http://kancelariaradcowska.eu (zarówno „layout”, jak i elementy techniczne).
- Użytkownik: każda osoba odwiedzająca Stronę.
Prawa autorskie
- Wszelkie treści umieszczone na Stronie oraz Strona są przedmiotem praw autorskich w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2016 r., poz. 666- j.t. z późn. zm.).
- Twórcą wszelkich treści umieszczonych na stronie jest Kancelaria, chyba, że co innego jest ujawnione bezpośrednio w konkretnym tekście znajdującym się na Stronie.
- Kancelaria nie jest twórcą Strony (t.j. layotu oraz elementów technicznych), fotografii oraz logotypów.
- Kancelaria nie jest twórcą ilustracji graficznych, pobranych przez Kancelarię zgodnie z zasadami Creative Commons Public Domain.
- Na Stronie znajduje się odesłanie do materiałów telewizyjnych (odcinków programu TV „Masz Prawo”) telewizji WTK Spółka z o. o., co odbywa się za zgodą tego podmiotu.
- Kancelarii przysługuje całość praw majątkowych do Utworów umieszczonych na Stronie poza utworami (zdjęciami, ilustracjami pobranymi zgodnie z zasadami Creative Commons Public Domain i cytatami z literatury). Kancelarii przysługuje jednak całość praw autorskich majątkowych i osobistych do utworów stworzonych z wykorzystaniem takich fotografii lub grafiki.
- Nie są przedmiotem prawa autorskiego teksty aktów prawnych umieszczone na Stronie.
- Utwory o charakterze opracowań, poradników lub wzorów (lub ich fragmenty) objęte są licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska, a także mogą być wykorzystywane w sposób, nieprzekraczający osobistego użytku przez osoby fizyczne, o którym mowa w art. 23 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2016 r., poz. 666- j.t. z późn. zm.). Licencja nie obejmuje w żadnym wypadku zdjęć, utworów graficznych, logotypów, layout, elementów technicznych czy kodu źródłowego
- Utwory mogą być wykorzystywane w granicach art. 27-271 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2016 r., poz. 666- j.t. z późn. zm.), t.j. przez instytucje oświatowe, uczelnie oraz jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2014 r. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) na cele prowadzonego kształcenia lub na cele dydaktyczne i naukowe w podręcznikach, wypisach i antologiach. W przypadku wykorzystania Utworu Kancelarii w podręczniku, wypisie, czy antologii Kancelarii należne jest wynagrodzenie stosownie do art. 271 w/w ustawy.
- Dozwolone jest wykorzystanie Utworów w drodze dozwolonego cytowania, o którym mowa w art. 29 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2016 r., poz. 666- j.t. z późn. zm.)
- W każdym nawet dozwolonym przypadku udostępnienia Utworu (np. w przypadku dozwolonego cytatu) niezbędne jest ujawnienie:
- danych twórcy Utworu, t.j. Kancelarii lub innych osób widniejących jako twórcy Utworu,
- informacją, że Utwór pochodzi z http://kancelariaradcowska.eu,
- w przypadku opracowań, informatorów i wzorów – także informacją, na jaki dzień uwzględniono stan prawny w opracowaniu (Utwory zawierają klauzule takie jak „Opracowanie uwzględnia stan prawny aktualny na dzień (…)”).
Prawo do wizerunku
- Nie jest dozwolone wykorzystanie wizerunków osób tworzących Kancelarię, współpracowników oraz pracowników osób, utrwalonych na fotografiach udostępnionych w ramach Strony, bez uzyskania zgody tych osób.
- W przypadku naruszenia praw autorskich lub praw osobistych do wizerunku, Kancelaria lub inne uprawnione osoby, uprawnione są dochodzić natychmiastowego zaprzestania naruszenia praw autorskich lub dóbr osobistych i usunięcia skutków naruszenia.
- Naruszenie praw autorskich do Utworów, może się wiązać z wystąpieniem przez Kancelarię lub inne uprawnione osoby z roszczeniem odszkodowawczym z tytułu naruszenia praw autorskich oraz o wydanie korzyści, związanych z nieuprawnionym korzystaniem z Utworu.
- Ponadto naruszenie wizerunku pracowników/współpracowników lub osób tworzących Kancelarię może się wiązać z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych i związanych z zadośćuczynieniem za wyrządzona krzywdę.